دلایل دفرمه شدن زالو ها

دلایل دفرمه شدن زالو ها

دلایل دفرمه شدن زالو ها چیست؟

افرادی که در زمینه پرورش و یا تکثیر زالو فعالیت دارند با این موضوع به وفور برخورد می نمایند که بدن بعضی از زالوها از حالت طبیعی خارج شده و به شکل ناهنجاری و یا خروج از فرم طبیعی در می آید.
دلایل دفرمه شدن زالو ها عوامل مختلفی دارد که اکثر افرادی که دارای پرورشگاه زالو هستند این موارد را مطلع بوده و کاربرد علم به این موضوع بیشتر برای این افراد ارزش خود را نشان می دهد.

 

دلایل دفرمه شدن زالو ها

حالت دفرمه شدن بدن زالو دارای نامها و یا استعاراتی می باشد که در زیر چند نمونه آورده شده است:

دفرمه شدن
بند بند شدن
حالت تسبیحی
حالت سوسیسی
حالت ساعت شنی
حالت کمربندی
و…

در زیر لیستی از مهمترین دلایل دفرمه شدن زالو ها در زمان نگهداری یا تکثیر آورده شده است.

 

دلایل دفرمه شدن زالو ها

اصلی ترین دلایل دفرمه شدن زالوها:

– رعایت نکردن بهداشت محیط مزرعه (فارم) (رعایت نکردن بهداشت محیط پرورشی زالو باعث بروز مشکلاتی در سلامت زالوها و حتی ظاهر آنها خواهد شد که دفرمگی یکی از آن موارد بشمار می رود)
– رعایت نکردن بهداشت مراحل خون گیری و زمان تغذیه ( در زمان خون گیری از کشتارگاه و همچنین زمان تغذیه زالوها بایستی به بهداشت موارد ذکر شده نیز مانند مورد قبلی توجه گردد)
– تزریق داروی شیمایی به چارپایان در دامداری های صنعتی و نیمه صنعتی ( که این مورد باعث بروز مشکلاتی از قبیل عدم کیفیت خون و بروز ناهنجاری هایی مانند دفرمگی می شود)
– افزودن مواد شیمایی به خون زمان خون گیری از کشتار گاه جهت جلوگیری از انعقاد خون ( بعضی از افراد در زمان خون گیری به خون تازه آمپول هپارین اضافه می کنند تا مانع از لخته شدن خون شوند در حالی که روشهای دیگری برای جلوگیری از لخته شده خون وجود داشته و استفاده از هپارین باعث دفرمگی و بند بند شدن بدن زالو می گردد)

 

دلایل دفرمه شدن زالو ها

– عدم رعایت دما و رطوبت و اکسیژن رسانی بعد از تغذیه یا شک دمایی ( شک دمایی یعنی جابجایی زالو بطور ناگهانی از آب یا محیط گرم به سرد و یا بلعکس که موجب بروز چنین مشکلات و عیوبی در زالو می گردد)
– عدم تعویض به موقع آب بعد از تغذیه ( باعث بروز و شیوع بیماریها و احتمالا بندبند شدن بدن زالوی تغذیه شده می گردد)
– تغذیه غیر اصولی ( شامل موارد بسیاری می گردد که پیشنهاد می کنیم محتواهای مربوط به این موضوع را مطالعه نمایید)
– نارسایی بدنی و هضم ناقص بعد از تغذیه و…

چند مورد مهم از موارد دلایل دفرمه شدن زالو ها ارائه شد اگر شما نیز در این مورد اطلاعاتی دارید با ما در میان بگذارید.

3 پاسخ
 1. مجمدعلی قاسمی
  مجمدعلی قاسمی می گوید

  سلام، درمحیط تکثیر از وان و خزه استفاده کردیم. منتها پس از ۲ماه از کوکون گذاری زالوها با دفرمگی و تلفات مواجه هستیم. علت این تلفات بخاطر چی ممکنه باشه.

  پاسخ
  • emadleechco
   emadleechco می گوید

   سلام خدمت شما کاربر عزیز.
   این دفرمگی و تلفات بر میگرده به خیلی از آیتم هایی که باید در بحث تکثیر زالو رعایت کرد .که مهم ترین اون بر میگرده به زمان تغذیه زالو و نگهداری های بعد از تغذیه – سوال آیا بعد از پایان کوکون گذاری زالوها را تغذیه کردین یا خیر ؟ الان تو چه مرحله ای هستین ؟

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *