دلیل پوست اندازی زالوها

دلیل پوست اندازی زالو ها با توجه به مواردی که در زیر به آنها اشاره می گردد مشخص شده است با مطالعه مقاله زیر اطلاعات مفیدی در زمینه علت پوست اندازی و همچنین موارد مرتبط با این موضوع آشنا خواهید شد.

همانطور که شما نیز می دانید زالو بایستی در محیطی نمناک و به دور از نور مستقیم خورشید زندگی کند و علاقه شدیدی به مکان های خلوت و به دور از هرگونه مزاحم و یا صیاد دارد.

بعضی از پرورش دهندگان در داخل ظرف های نگهداری زالو ها از سنگ و یا سفال و… استفاده می کنند دلیل این کار هم به خاطر پوست اندازی بهتر و راحت‌تر زالو ها می باشد.

 

اگر می خواهید این کار را انجام دهید بهتر است از سنگهایی که فاقد جذب املاح هستند استفاده کنید و همچنین بایستی آن سنگ ها قابلیت شستشو را داشته باشند ناگفته نماند که سفال ها علی رغم مناسب بودن از لحاظ ضد باکتریایی بودنشان ، دارای جذب بالای املاح می باشند پس بهتر است از سفال در حد امکان استفاده نکنید مگر اینکه هفته ای یک الی دو بار سفال ها را ضدعفونی کرده و یا شستشوی کامل دهید.

زالو به خاطر اینکه بتواند بدن خود را از بیماری ها و باکتری های مضر مصون نگه دارد بایستی هفته ای ۱ الی چند بار پوست اندازی کند و دلیل اصلی پوست اندازی زالو به همین خاطر می باشد.

انباشته شدن پوستهای زالوها و چیزهایی شبیه به مخاط در داخل ظرف ها که اکثرا به سنگ ها و دیواره ظرفها می چسبد بعد از مدتی باعث به وجود آمدن بیماریهای مختلف در بین زالوها می‌شود پس بایستی در تخلیه این پوست ها دقت ویژه‌ای داشته باشید.

برای کمک به پوست اندازی زالو نیاز مبرمی به وجود اجسام سخت در داخل آب نمی باشد ولیکن اگر می خواهید از این روش ها استفاده کنید بهتر است از اجسامی مانند سنگ های مرمر که به راحتی قابلیت شستشو و ضدعفونی و همچنین جمع آوری را دارند استفاده کنید.

زالو به خودی خود به راحتی میتواند پوست اندازی موفق داشته باشد و نیازی به کمک از اجسامی مانند سفال و سنگ ندارد عدم پوست اندازی کامل باعث بروز مشکلاتی مانند دفرمگی و تغییر حالت در زالو می گردد.

ترشحات موکوسی که زالوها بر روی پوست خود دارند باعث جلوگیری از شیوع بیماریهای باکتریایی و همچنین ایمن شدن زالو از بیماریها می شود پوست زالو به عنوان یکی از اعضای بسیار حساس و مهم این موجود به شمار می رود و تنفس از طریق پوست انجام می شود به همین دلیل نیاز است تا زالو هر از گاهی پوست اندازی مناسبی داشته باشد.

پایین بودن املاح فلزی در آب نیز بسیار مهم می باشد چرا که چنانچه املاح فلزی در آب در حجم غیر استانداردی وجود داشته باشند باعث ترکیبات با ترشحات موکوسی زالو شده و ماده ای روی پوست زالوها به وجود می آید که پوست این موجود را لزج و همچنین بوی نامطلوبی به وجود می آورد مهمتر آنکه بعد از بروز چنین اتفاقی زالو در برابر بیماری‌ها ایمن نبوده و ترشحات موکوسی و پوست زالو که به عنوان دیواره دفاعی در برابر بیماری‌ها بود دیگر نمی تواند کار خود را به درستی انجام دهد.

دلیل پوست اندازی زالوها

یکی از روش هایی که در پوست اندازی و همچنین در هضم خون زالوها کمک بسیار مناسبی انجام می دهد استفاده از محلول آب نمک به میزان مناسبی می باشد شما می توانید از محلول آب نمک دریا در ظرف های حاوی زالو های خود استفاده کنید
سدیم موجود در نمک دریا در حرکات انقباضی و انبساطی بدن زالو نقش مثبتی را ایفا کرده که این عمل باعث می‌شود زالو راحت تر و بهتر پوست اندازی نماید.
علاوه بر این موارد استفاده از نمک دریا مزایای بسیار بیشتری دارد که توصیه می شود حتما از نمک دریا در پرورش و تکثیر زالو به درستی استفاده کنید.