چرا کوکون ها خراب می شوند؟

یکی از معظلاتی که تقریبا اکثر دوستانی که در زمینه تکثیر زالو با آن مواجه هستند و باعث ضرر و زیان بسیاری می شود این است که چرا کوکون ها خراب می شوند؟
خراب شدن کوکونها به دلایل مختلفی می باشد و با توجه به اینکه آموزشهای لازم در این زمینه بسیار کم می باشد و افراد به صورت تجربی به نحوه نگهداری پیله ها پی می برند برخود دانستیم که مطلبی در این زمینه ارائه دهیم.

 

چرا کوکون ها خراب می شوند؟

در میان جانداران و موجودات زنده روی کره زمین همگی این موجودات دلایلی برای مرگ و میر و تلفات دارند و همینطور نوزادان موجودات بسیار حساستر و آسیب پذیر می باشند که بچه زالو نیز از این قاعده مستثنی نیست.

چرا کوکون ها خراب می شوند؟

در زیر به مواردی اشاره کرده ایم که همگی آنها موجب از بین رفتن پیله ها و نوزادان درون پیله های زالو می گردد و رعایت تک تک این موارد مستلزم دانستن و پی بردن به آن موضوع می باشد.

اما چرا کوکون ها خراب می شوند:

1- عدم هوادهی مناسب محیط نگهداری کوکون ها ( اکسیژن رسانی صحیح صورت گیرد و روی کوکون ها را زیاد با خزه ها نپوشانیم)
2- رطوبت کم یا بیش از حد مجاز محیط ( خزه های زیر و روی کوکون ها بایستی مرطوب باشند ولی رطوبت زیاد و یا بسیار کم خزه ها موجب از بین رفتن لاروهای درون پیله ها می گردد)
3- انباشته شدن یا ضخیم بودن لایه های کوکون زمان نگهداری ( این مورد نیز موجب نرسیدن هوا و همچنین فشار روی کوکون ها می شود)

 

چرا کوکون ها خراب می شوند؟

4- تاریک نبودن محیط نگهداری کوکون ها( زالوهای بالغ از نور فراری هستند و همچنین لاروها نیز باید در نور بسیار کم نگهداری شوند)
5- نوسان دمای محیط نگهداری( از اصلی ترین موارد در پرورش و نگهداری زالوها پارامتر دما می باشد که در هر مرحله ای از فصول زندگی زالو بایستی به بهترین نحو ممکن رعایت گردد)
6- ایجاد استرس اعم از : ضربه به ظرف کوکون – صداهای ناهنجار – بوی عطر و سیگار و مواد نفتی – فشار بیش از حد به کوکون ها و غیره .
7- زمان برداشت ناصحیح پیله ها ( پیله ها را بایستی چند روز بعد از تشکیل شدن برداشت چرا که کوکون تازه بصورت کف و یا نیمه کف بوده و احتمال آسیب و از بین رفتن آن بسیار زیاد است )
8- ضخیم بودن لایه خزه رویی کوکون ها که این امر موجب جلوگیری از رسیدن اکسیژن به سطح کوکون ها میگردد.
9- دستمالی کردن بیش از اندازه کوکون ها قبل از باز کردن و تولد لاروها ( نباید پیله ها را زیاد در دست گرفت و آلت دست قرار داد و باید به آرامی و احتیاط با آن برخورد نمود چرا که نتیجه و ماحصل تلاش و تحمل سختی خود شماست )

 

چرا کوکون ها خراب می شوند؟

شاید موارد دیگری نیز باشد که موجب از بین رفتن و یا خراب شدن پیله ها می گردد اما اگر موارد فوق را که از مهمترین و عمومی ترین موارد از بین رفتن پیله های زالو می باشد رعایت گردد مطمئنا احتمال خراب شدن پیله ها بسیار کم خواهد شد.
این نکته را مد نظر داشته باشید که پیله زالو در طبیعت در محیطی امن و بدور از خطرات احتمالی و مکانی با آرامش کامل گذارده می گردد و باید تا حد امکان این شرایط برای کوکون ها در فارم تکثیر زالو مهیا گردد.

خراب شدن هر کوکون یعنی از بین رفتن 5 الی 15 لارو زالو و متضرر شدن در این زمینه ، پس مراقبتهای لازمه را انجام دهید و از کنار این موضوع براحتی نگذرید.

موفق و پیروز باشد